Cistern - Informera om installation
Den här tjänsten kräver inloggningDu som ska installera en cistern med volym över en kubikmeter ska informera miljöförvaltningen senast fyra veckor innan cisternen börjar användas.
Du kommer att få en skriftlig bekräftelse när vi handlagt ditt ärende.
Krav på hantering av cisterner
Bifoga dokument
Du ska bifoga följande dokument i e-tjänsten:
- Kopia på certifikat/kontrollrapport från tillverkningskontrollen eller återkommande kontroll.
- Karta/situationsplan som visar cisternens placering och där eventuella vattendrag, vattentäkter, diken och dagvattenbrunnar är markerade.
Om situationsplan
Avgift för handläggning
Miljöförvaltningen tar en tillsynsavgift för handläggning. Det betyder att du kommer att få ett beslut om timavgift och en räkning när ärendet är avslutat.
Avgifter för verksamheter som kan påverka miljö eller hälsa
Hämta företagsuppgifter i e-tjänsten
I e-tjänsten kan du välja att hämta företagsuppgifter från Bolagsverket, SCB och Skatteverket för att bekräfta att du är firmatecknare för ditt företag.
Så här hämtas företagsuppgifter hos Bolagsverket
Du kan också välja att fylla i dina företagsuppgifter själv.
Skyddade personuppgifter
Du som har skyddade personuppgifter ska inte använda denna e-tjänst. Orsaken är att informationen som lämnas i e-tjänsten kan bli en offentlig handling. Det är heller inte möjligt att garantera fullständigt skydd från obehörig insyn.
Kontakta istället miljöförvaltningen via telefonnummer 040-34 35 15 eller besök oss på Bergsgatan 17 i Malmö. Våra öppettider är vardagar klockan 09.00-12.00 och 13.00-15.30.
Du kommer att gå igenom följande steg:
- Kontaktuppgifter
- Uppgifter om cisternen
- Risker och försiktighetsåtgärder
- Bilagor
- Förenklad delgivning
- Förhandsgranska
- Signera och skicka in